Geneseo Student-Athlete Advisory Committee

The Geneseo student-athlete advisory committee (SAAC) is comprised of student-athletes representing each of the 20 varsity athletic teams in the department. Meeting twice a month, the committee serves as an avenue of communication between student-athletes, coaches and athletic administrators with aims to promote growth and education through participation in intercollegiate athletics.

SAAC addresses changes in rules and regulations, organizes community service events and focuses on building a positive image of student-athletes while providing an avenue for individuals to bring forth any issues their respective teams are facing.

Information on National SAAC

 

2018-19 SAAC Event Schedule

Sept. 15 - Teresa House Comfort Care Walk

Nov. 11 - Community Leaf Raking Event

Dec. 7 - Teddy Bear Toss 

 

2017-18 SAAC Event Schedule

Teresa House Comfort Care Walk

Community Leaf Raking Event

Teddy Bear Toss

"Souper Bowl" Food Drive

Yards for Yeardley

 

2016-17 SAAC Event Recaps

Teresa House Comfort Care Walk

Community Leaf Raking Event

Teddy Bear Toss

"Souper Bowl" Food Drive

Veterans Appreciation Night

Yards for Yeardley

 

2015-16 SAAC Event Recaps

Community Leaf Raking Event

Fifth-Annual Teddy Bear Toss

 

SAAC Supervisor: Carly Ritchlin, Women's Lacrosse Head Coach

2018-19 SAAC Representatives:

Men's Basketball Terence Rogers
  Terrance Nichols
   
Women's Basketball Sara Ciotti
  Nicole Kazmarczyk
   
Men's Cross Country Luke Holtzmann
  Sean Welch
   
Women's Cross Country Mariellen Penzer
  Brooke Madry
  Melissa Graham 
   
Equestrian Natalie Craig
  Nicole Solazzo
   
Field Hockey Erin Nolan
  Elisa Arcara
  Allie Prescott 
   
Men's Ice Hockey Duggie Lagrone (Vice President)
  Cam Russell
   
Men's Lacrosse Tyler Wetzel
  Connor Smith
   
Women's Lacrosse Emily Young (Co-President)
  Marge Reagan
  Jess Aspinall 
   
Men's Soccer Sean Beaver
  Bryan Wager
   
Women's Soccer Kylee Babcock
  Leslie Graus
  Molly Petrucci 
   
Softball Brooke Wolff
  Taylor Moore (Co-President)
   
Men's Swimming & Diving Matt Mattera
  Matthew Modelewski
   
Women's Swimming & Diving Julia Caldwell
  Nancy Shemet
   
Women's Tennis Sam Montague
  Dana Sorrentino
   
Men's Track & Field Jake Converse
  James Martin
   
Women's Track & Field Shannon Haggerty
  Cassandra Iacono
  Elyse Manosh 
   
Women's Volleyball  Gabrielle Ayzenberg
  Shea Casey